جلسه‌ی دادگاه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در برابر شرکت تلگرام برگزار شد

جلسه‌ی دادگاه شرکت تلگرام

پیتر کوین کستل(P. Kevin Castel)؛ قاضی ناحیه‌ی جنوبی ایالات متحده‌ی آمریکا در اولین جلسه‌ی عمومی دادگاه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا(SEC) چیست؟

معرفی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)، یک آژانس مستقل دولتی است که با هدف محافظت از سرمایه‌گذاران، نظارت بر عملکرد بازارهای اوراق بهادار و تسهیل جمع‌آوری سرمایه‌ ایجاد شده است. این آژانس در سال 1934 به عنوان نخستین سازمان قانون‌گذاری بازار اوراق بهادار توسط کنگره‌ی آمریکا ایجاد شده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری و دستکاری در بازار محافظت می‌کند. این سازمان همچنین بر تغییر مالکیت و فروش شرکت‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا نظارت می‌کند.

به‌طور کلی شرکت‌ها و موسسات پیش از انتشار اوراق بهادار در تجارت بین‌المللی و فروش آن‌ها به سرمایه‌گذاران، ملزم به ثبت اوراق نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هستند. شرکت‌های خدمات مالی همانند کارگزاران، شرکت‌های مشاوره‌ای و مدیران دارایی به همراه نمایندگان حرفه‌ای آن‌ها باید فعالیت‌های تجاری کسب و کار خود را نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت کنند. به عنوان مثال این آژانس مسئولیت تایید پیشنهاد اولیه‌ی سکه، صندوق‌های بیت کوین قابل مبادله در بورس و مبادلات رسمی بیت کوین را برعهده دارد.

وظیفه‌ی اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار نظارت بر عملکرد سازمان‌ها و افراد در بازار‌های اوراق بهادار همانند مراکز مبادلات اوراق بهادار، شرکت‌های کارگزاری، نمایندگی‌ها، مشاوران سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار از طریق وضع قوانین و مقررات، افشاء و به اشتراک گذاری داده‌های بازار، برای انجام منصفانه معاملات و حفاظت از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری تلاش می‌کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا امکان دسترسی به اظهارات ثبت شده، گزارش‌های مالی منظم و دیگر داده‌های مرتبط با اوراق مالی را از طریق پایگاه داده‌ی خود که ادگار(EDGAR) نام‌گذاری شده است، برای سرمایه‌گذاران مهیا می‌سازد.

تاسیس SEC

در زمان سقوط بازار سهام ایالات متحده‌ی آمریکا در سال 1929، اوراق بهاداری که توسط شرکت‌های آمریکایی منتشر شده بود، به سند‌های بی‌ارزشی تبدیل گشت. چرا‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران توسط اطلاعات اشتباه و گمراه کننده‌ای تصمیم‌گیری کرده بودند. کنگره‌ی آمریکا به منظور بازگرداندن اعتماد به سرمایه‌گذاران قانون اوراق بهادار را در سال 1933 و قانون مبادلات اوراق بهادار را در سال 1934 تصویب کرد که در نهایت این قوانین موجب شکل‌گیری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا گردید. در زمان تاسیس این سازمان، حصول اطمینان از صحت گزارش مالی شرکت‌ها و همچنین کسب اطمینان از برخورد صادقانه و رعایت انصاف از سوی کارگزاران، معامله‌گران و بورس‌های اوراق بهادار از وظایف اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا محسوب می‌گردید.

ساختار SEC

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا توسط پنج کمیسیونر هدایت می‌شود. این اعضا توسط رئیس جمهور آمریکا و برای مدت پنج سال انتخاب می‌شوند، اگرچه امکان افزایش این مدت زمان(حداکثر 18 ماه) تا زمان تعیین کمیسیونر جدید وجود دارد. ریاست این سازمان نیز از میان پنج کمیسیونر انتخاب می‌شود. به منظور جلوگیری از وابستگی به احزاب سیاسی و بر اساس قوانین آمریکا، انتخاب بیش از 3 عضو از یک حزب امکان پذیر نیست.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از پنج بخش(شامل: بخش مالی، بخش اجرایی، بخش مدیریت سرمایه‌گذاری و بخش تحلیل ریسک و اقتصاد و در نهایت بخش بازار و معاملات) و 23 دفتر تشکیل شده است. اجرای قوانین اوراق بهادار، انتشار قوانین جدید، گزارش خطای موسسات مالی و هماهنگی قوانین با سایر بخش‌های دولت آمریکا است.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/securities-and-exchange-commission/” target=”_blank”>کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا در اکتبر ۲۰۱۹ پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) چیست؟

آشنایی با مفهوم پیشنهاد اولیه‌ی سکه

پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) روشی برای تامین سرمایه‌ی پروژه‌های رمزارزی با استفاده از رمزارزهایی همانند بیت کوین، اتر و یا ارزهای فیات است. تامین سرمایه معمولا از طریق برگزاری ICO با پیشنهاد دریافت توکن در ازای تامین سرمایه اجرا می‌شود.

یک پروژه و یا شرکت با انتشار نقشه‌ی اولیه(وایت‌پیپر) اهداف خود را از برگزاری پیشنهاد اولیه‌ی سکه مشخص می‌کند. نقشه‌ی اولیه با ارائه‌ی اطلاعاتی در زمینه‌ی ساختار پروژه، اهداف پروژه، میزان سرمایه‌ی مورد نیاز در زمان برگزاری ICO و اطلاعات دیگر در جلب مشارکت سرمایه‌گذاران تلاش می‌کند. سرمایه‌گذاران در برابر سرمایه‌گذاری و شرکت در ICO توکن دریافت می‌کنند. اغلب توکن‌ها در پلتفرم‌ برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز(dApp) توزیع می‌شوند.

تاریخچه

تاریخچه‌ی پیشنهاد اولیه‌ی سکه از سال ۲۰۱۳ آغاز می‌شود، در این مقطع زمانی مسترکوین(MasterCoin) که یک ارز دیجیتالی و پروتکل ارتباطی است، با برگزاری ICO معادل ارزش ۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرد. سپس پیشنهاد اولیه‌ی سکه‌ی اتریوم با فاصله‌ی زمانی کم توانست به ارزش ۱۸ میلیون دلار جمع آوری کند.

از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۷ اجرای ICO نیز گسترش یافت اما در سال ۲۰۱۷ ارائه‌ی آن شدت گرفت، به‌طوری که ۸۷۵ ICO در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است(۳۰ برابر تعداد پیشنهاد اولیه‌ی اجرا شده در سال ۲۰۱۶). روند اشاره شده در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت و بیش از ۱۲۰۰ ICO در این سال برگزار گردید، در نتیجه پروژه‌های رمزارزی توانستند به ارزش ۷.۸۵ میلیارد دلار سرمایه جمع آوری کنند.

بزرگترین پیشنهاد اولیه‌ی سکه توسط پروژه‌ی رمزارزی EOS اجرا شده است که در نتیجه‌ ۴ میلیارد دلار سرمایه در طی چند مرحله(از سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸) جمع‌آوری شده است.

مزایای پیشنهاد اولیه‌ی سکه

مزایای ICO برای سرمایه‌گذاران

پیشنهاد اولیه‌ی سکه ممکن است مزایای مختلفی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد. این مزایا عبارتند از:

 • فرصت به‌دست آوردن رمزارز جدید و به قیمت پایین به امید کسب بازدهی بالا در آینده(همانند خرید بیت کوین در سال ۲۰۱۱).
 • برگزاری ICO ممکن است مزایای بیشتری همانند سود حاصل از توزیع مجدد یا امتیاز‌های دسترسی ویژه به محصولات و خدمات مرتبط با پروژه را به سرمایه‌گذار ارائه کند.
 • ایجاد امکان حمایت از پروژه‌ها و تیم‌های توسعه‌دهنده‌ی محبوب

مزایای ICO برای توزیع‌کنندگان توکن‌ها

 • امکان دسترسی سریع‌تر به منابع مالی در حالی که با محدودیت‌های کمتری از سوی نهاد‌های قانون‌گذاری مواجه خواهند بود.
 • تامین سرمایه همراه با رعایت انصاف و برابری در میان سرمایه‌گذاران.
 • فرصت خلق و آزمایش مدل‌های نو‌آورانه‌ی تجاری غیرمتمرکز.
 • گردآوری پایگاه اولیه‌ از کاربرانی که خواهان آزمایش محصولات اولیه‌ی پروژه‌ی رمزارزی هستند.

ریسک‌های مرتبط با برگزاری ICO

پیشنهاد اولیه‌ی سکه همانطور که فرآیند تامین سرمایه را برای پروژه‌های رمزارزی تسهیل می‌کند، ریسک‌های متعددی را نیز به همراه دارد.

 • معمولا ICO توسط تیم‌های نسبتا بی‌تجربه و بدون ارائه‌ی هیچ ضمانتی در تحقق وعده‌های ارائه شده راه‌اندازی می‌شود.
 • معمولا پیشنهاد‌های اولیه‌ی سکه توسط سیستم‌های قانون‌گذاری نظارت و پشتیبانی نمی‌شود، در نتیجه هیچ ضمانتی برای بازگشت سرمایه وجود ندارد.
 • معمولا پروژه‌هایی که توسط ICO سرمایه‌ی مورد نیاز خود را جمع‌آوری می‌کنند، نسبت به توسعه و پیشرفت پروژه از شفافیت اندکی برخوردارند.
 • ریسک‌های مرتبط با کلاهبرداری و یا طرح‌های افزایش و کاهش قیمت توکن‌ها به‌طور مصنوعی وجود دارد.

در این مقطع زمانی ارائه‌کنندگان پیشنهاد اولیه‌ی سکه با ریسک‌های مختلفی مواجه‌اند، این خطرات عبارتند از:

 • قوانین نامشخص و مبهم در این حوزه که ممکن است آن‌ها را با خطر جریمه و یا مجازات مواجه کند.
 • جمع‌آوری منابع مالی ناپایدار که از نوسانات قیمت رمزارزها ناشی می‌شود.
 • معمولا اطلاعات اندکی نسبت به مالکان و سرمایه‌گذاران توکن‌های ارائه شده در پیشنهاد اولیه‌ی سکه در دسترس قرار دارد.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/what-is-an-ico/” target=”_blank”>پیشنهاد اولیه‌ی سکه، توانایی عملیاتی بلاکچین تان(TON) در زمان راه‌اندازی و سناریوی عواقب ناپدید شدن مدیران تلگرام در جزایر انگلیس(محلی که شرکت تلگرام در زمان راه‌اندازی پروژه‌ی رمزارزی گرام در آن مستقر شده است) مطرح کرده است.

وکیل شرکت تلگرام به دادگاه اطمینان داد که ۳۶ تاییدکننده در شبکه‌ی آزمایشی بلاکچین تلگرام نشان می‌دهد که استقبال کافی از سوی «جامعه‌ی کاربران» برای مشارکت در شبکه‌ی بلاکچین تلگرام وجود دارد.

ادعای نقض قوانین از سوی شرکت تلگرام

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا در جلسه‌ی دادگاه بر ادعای نقض قوانین توسط شرکت تلگرام متمرکز شده بود. این سازمان اظهار داشت که فروش توکن‌ها توسط شرکت تلگرام با استاندارد‌های Reg D منطبق نیست.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا ادعا می‌کند که شرکت تلگرام با اقدام برای فروش توکن‌ها قوانین فدرال اوراق بهادار را نقض کرده است. وکیل این سازمان در روز چهارشنبه ادعا کرد که اقدام شرکت تلگرام برای فروش توکن‌ها به سرمایه‌گذاران خصوصی در دو مرحله باید به صورت فروش عمومی اوراق بهادار در نظر گرفته شود. وی اظهار داشت که شرکت تلگرام فروش مجدد توکن‌ها در بازارهای ثانویه را به‌طور کامل محدود نکرده است. جرج تنریرو(Jorge Tenreiro)؛ وکیل ارشد کمسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اظهار داشت:

ما اعلام می‌کنیم که اقدام فروش توکن‌ها توسط شرکت تلگرام به صورت حرکت در مسیر فروش عمومی توکن‌ها و نقض بند پنجم از قانون اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شود. جرج تنریرو

شرکت تلگرام در آغاز جلسه‌ی استماع سند‌های بیشتری را از دیگر کشور‌ها و از سوی جان هایمن(John Hyman)؛ مشاور ارشد سرمایه‌گذاری سابق این شرکت ارائه کرد.

تنریرو ادعا کرد که توکن‌های گرام به‌جز فروش در قیمت‌های بالاتر به دیگران هیچ سود دیگری برای سرمایه‌گذاران ندارد. وکیل کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با اشاره به یادداشت‌های سرمایه‌گذاران اشاره کرد که آن‌ها انتظار کسب سود‌ دو یا سه رقمی را داشته‌اند. وی این اقدام شرکت تلگرام را به‌صورت «افزایش سرمایه‌ی مستقیم» توصیف کرد.

تشبیه توکن‌های گرام به طلا

قاضی پرونده فروش توکن‌های گرام را به طلا تشبیه کرد و اظهار داشت که فروشنده پیش از فروش فلز گرانبهای طلا از علاقه‌ی دیگران نسبت به این موضوع سوال نمی‌کند زیرا سرمایه‌گذاران اغلب با هدف فروش در قیمت‌های بالاتر طلا را خریداری می‌کنند.

تنریرو اظهار داشت که توکن‌های شرکت تلگرام برخلاف طلا برای مدت بیش از یک‌سال مسدود شده است. شرکت تلگرام هیچ‌گونه توجیه معقولی برای این اقدام ارائه نکرده است و شرایطی را برای فروش مجدد توکن‌ها در بازارهای ثانویه ایجاد کرده است. وی افزود این اقدام شرکت تلگرام خریداران اولیه‌ی توکن‌ها را به‌طور غیر قانونی در جایگاه ارائه‌دهنده‌ی توکن‌ها قرار می‌دهد و شرکت تلگرام مسئولیت این موضوع را برعهده دارد زیرا فروش مجدد توکن‌ها را محدود نکرده است.

قاضی پرونده با اشاره به توافقنامه‌ی خرید توکن‌های گرام اظهار داشت که شرکت تلگرام فروش مجدد توکن‌ها را محدود ساخته است. اما تنریرو در پاسخ اعلام کرد که شرکت تلگرام به‌جای کسب اطمینان از عدم فروش مجدد توکن‌ها تنها به اخذ تعهد از سرمایه‌گذاران اکتفا کرده است. وی از دادگاه درخواست کرد که برای متوقف ساختن شرکت تلگرام از «نقض بند پنجم قانون اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا» کمیسیون بورس و اوراق بهادار این کشور را همراهی کند. باید توجه داشت که طرفین دعوی بر رویکرد دادگاه نسبت به دارایی‌ها کنترل ندارند.

توکن‌های گرام اوراق بهادار نیستند

الکساندر دریلوسکی(Alexander Drylewski)؛ وکیل شرکت تلگرام اظهار داشت که معیار سنجش کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به دارایی‌های دیجیتالی قابل اعمال نیست. زیرا هیچ ضمانتی برای افزایش ارزش توکن‌ها در طول زمان ارائه نمی‌شود؛ یعنی در زمان راه‌اندازی شبکه‌ی بلاکچین تان توکن‌های گرام اوراق بهادار محسوب نمی‌شوند. بر اساس گزارش کوینیت، شرکت تلگرام در بیانیه‌ی اخیر خود اعلام کرده است که نباید توکن‌های گرام به صورت اوراق بهادار ارزیابی ‌شوند.

وکیل شرکت تلگرام اظهار داشت که باید معافیت قانونی(Reg D) بر پیش‌فروش خصوصی توکن‌های گرام اعمال گردد زیرا شرکت تلگرام با سرمایه‌گذاران توافق کرده است تا پیش از راه‌اندازی بلاکچین تان از فروش توکن‌های گرام در بازارهای ثانویه خودداری کنند. وی افزود که شرکت تلگرام مسئولیت رفتار برخی از سرمایه‌گذاران در فروش مجدد توکن‌ها بدون اطلاع شرکت و در بازارهای ثانویه را بر عهده ندارد.

قاضی پرونده زمان صدور حکم نهایی را به آینده موکول کرد و‌ به وکیل شرکت تلگرام اطمینان داد که پیش از سی‌ام آوریل(زمان راه‌اندازی بلاکچین تان) حکم پرونده را صادر کند.

نظر شما نسبت به اظهارات طرفین دعوی در دادگاه فدرال ایالات متحده‌ی آمریکا چیست؟ آیا دادگاه پیشنهاد اولیه‌ی توکن‌های گرام را یه صورت یک اقدام قانونی ارزیابی خواهد کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

نوشته جلسه‌ی دادگاه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در برابر شرکت تلگرام برگزار شد اولین بار در کوینیت. پدیدار شد.