قیمت رسمی دلار در آستانه ورود به کانال ۱۴۰۰۰ تومان

قیمت دلار امروز ۲۸ بهمن در صرافی‌های بانکی با افزایش ۵۰ تومانی نسبت به روز گذشته، برای نرخ خرید به ۱۳,۶۵۰ و نرخ فروش به ۱۳,۹۵۰ تومان رسید تا نرخ رسمی دلار نیز در آستانه ورود به کانال ۱۴ هزار تومان قرار گیرد. این در حالی بود که معاملات دلار در بازار آزاد بار دیگر تا سقف قیمتی ۱۴,۲۰۰ تومان پیش رفت.

قیمت یورو نیز در صرافی‌های بانکی بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۱۴,۹۰۰ و ۱۵,۲۰۰ تومان اعلام شد. به گفته تعدادی از فعالان بازار مانور برخی دلالان بر موضوع FATF زمینه را برای رشد قیمت دلار فراهم کرده است.

یکی از کارشناسان در این زمینه معتقد است که طی یک سال گذشته بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز از ابراز «مدیریت ریال» جهت کاهش سرعت گردش پول استفاده کرده تا از این طریق ارزش پول ملی را تقویت کند.

به عقیده این کارشناس ابزار دوم نیز رفتار مداخله‌ای بانک مرکزی به عنوان بازار ساز است که به وسیله آن سعی در کنترل و ثابت نگه داشتن نرخ دلار کرده و به نظر می‌رسد تا حدودی هم در این کار موفق بوده است، اما طی دو ماه گذشته نرخ دلار با افزایش بیش از دو هزار تومانی روبرو بود که این میزان افزایش در ۶۰ روز زیاد به نظر می‌رسد.

بازار سکه و طلا نیز هفته‌های اخیر همراه با نرخ ارز افزایش‌های قابل توجهی را تجربه کرده، بطوریکه سکه تمام طرح جدید با ورود به کانال ۵ میلیون تومان، به قیمت‌هایی نظیر ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز رسیده است.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در این رابطه با بیان اینکه انتظار می‌رود در اسفند ماه با توجه به اینکه اتفاق خاصی در پیش نیست، قیمت‌ها از ثبات برخوردار باشد، گفت:

به دلیل اینکه به طور سنتی در این ماه، تقاضا برای طلا و سکه افزایش پیدا می‌کند، امیدواریم قیمت‌ها سیر کاهنده به خود بگیرد، تا مردم بتوانند بدون نگرانی از تغییر لحظه‌ای و مدام قیمت‌ها به کار‌های خود بپردازند و از این بابت دغدغه‌ای نداشته باشند.

The post قیمت رسمی دلار در آستانه ورود به کانال ۱۴۰۰۰ تومان appeared first on ارزدیجیتال.