کاهش ۲۰ درصدی سرعت انجام تراکنش در بیت کوین

یک نشریه اقتصادی با نام LearnBonds در نیویورک، با جمع آوری اطلاعاتی در خصوص برخی از پارامتر های مهم بیت کوین مانند زمان انجام تراکنش ها، عملکرد تراکنش ها و اعتبار شبکه خبرهای خوشایندی در خصوص این ارز پرطرفدار منتشر کرده است. داده های جمع آوری شده نشان می دهد زمان انجام هر تراکنش بیت کوین بسیار سریع تر از قبل شده است و بیت کوین به عنوان رقیبی برای بانکداری سنتی، توانسته با فاصله زیادی از آن پیشی بگیرد.

این برتری فقط مربوط به زمان انجام تراکنش های بیت کوین نمی شود بلکه زمان تایید و عملکرد شبکه بلاک چین نیز بهبود های چشم گیری داشته است. نتایج این تحقیقات نشان می دهد ؛ بیت کوین به عنوان رمز ارز برتر به زودی به عنوان دارایی برتر نیز شناخته خوهد شد.

یکی از پارامتر هایی که به طرز شگفت آوری بهبود داشته است، زمان تایید تراکنش های بیت کوین است که بر اساس داده های سه ماهه پایانی سال 2019، به طور میانگین 10 دقیقه بوده است. در مقاله چاپ شده در این نشریه در تاریخ 15 ام ژانویه 2020، مدت زمان انجام تراکنش به 8.27 دقیقه رسیده است. نه تنها مدت زمان تایید نسبت به میانگین سه ماه پایانی 2019 بهبود داشته است بلکه بهترین زمان ثبت شده 8.42 ثانیه بوده که در ماه می ثبت شده است. لذا می توان نتیجه گرفت رکورد سریع ترین تراکنش بیت کوین شکسته شده است.

اگر به مقایسه ارز های دیجیتال از لحاظ تعداد تراکنش های انجام شده در هر ثانیه بپردازیم، بیت کوین و بیت کوین SV هر کدام 5 تراکنش در ثانیه و بیت کوین کش 116 تراکنش در هر ثانیه انجام می دهند. ریپل که از لحاظ تعداد تراکنش انجام شده با شبکه پر سرعت سویفت مقایسه می شود، 50 هزار تراکنش انجام می دهد. البته لازم به ذکر است در داخل زنجیره تعداد تراکنش های ریپل نیز از 1500 تجاوز نکرده است. در میان ارز های دیجیتال هر زمان که قصد ایجاد یک مقایسه با سایر سیستم های انتقال صورت می گیرد، نام ویزا کارت با 24000 تراکنش مطرح می شود. به طوری که گفته می شود اگر هر شبکه ای از ارز های دیجیتال بتواند از لحاظ آنی بودن به ویزا کارت نزدیک شود، می تواند به عنوان یک جایگزین بر حق، برای سیستم های سنتی محسوب شود.

سرعت انجام تراکنش های بیت کوین

البته هر چند تعداد تراکنش های انجام شده برخی شبکه ها مانند ویزا کارت بسیار بالاست اما میزان دسترسی و فعال بودن شبکه بیت کوین از بقیه شبکه ها بیشتر است. بیت کوین توانسته 99.8 درصد مواقع مشغول به کار باشد.

این اعداد و ارقام نشان می دهد که بیت کوین در یک مسیر بهبود و اصلاح رو به رشد قرار گرفته است. این روند رو به رشد با تلاش محققان برای استفاده از شبکه لایتینگ مرتبط است. شبکه لایتنینگ می تواند میلیارد ها تراکنش را در یک ثانیه انجام دهد. اگر بیت کوین بتواند از این شبکه استفاده کند، عملکرد آن به شکل چشمگیری بهبود می یابد.

در حال حاضر پارامتر منفی بیت کوین، تعداد کم تراکنش ها در واحد ثانیه است. اگر این موضوع با استفاده از لایتنینگ حل شود، هیچ ارزی توانایی رقابت با بیت کوین را نخواهد داشت چرا که هزینه های بسیار پایین این شبکه به خصوص در میزان تراکنش های بالا به شدت کم است. برای مثال انتقال 1.1 میلیارد دلار به صورت بیت کوین کارمزدی حدودا 83 دلار دارد که در هیچ نظام بانکی قابل مشاهده نیست.

با توجه به وضعیت کنونی و تلاش محققان برای بهبود شرایط ، بیت کوین در سال پیشرو، بی نظیر جلوه خواهد کرد.

نوشته کاهش ۲۰ درصدی سرعت انجام تراکنش در بیت کوین اولین بار در وبلاگ خدمات ارزی Pay98. پدیدار شد.